Stlačený zemní plyn (CNG) je výbornou alternativou vůči dieselovým či benzinovým pohonům automobilů. Pro auta, která jezdí na zemní plyn, jsou navíc typické výrazně nižší náklady na jejich provoz.

Nižší cena zemního plynu

V současné době jezdí na celém světě zhruba 16 milionů aut na zemní plyn, z toho přes 4 tisíce jich je také v České republice. Vozidel na zemní plyn navíc rok od roku výrazně přibývá. Za loňský rok v tomto ohledu došlo k rekordnímu nárůstu – v tuzemsku i ve světě totiž přibylo zhruba 36 procent aut na zemní plyn.

Jedním z důvodů je nižší cena stlačeného zemního plynu oproti cenám klasických pohonných hmot. Jeden metr krychlový stlačeného zemního plynu, který odpovídá jednomu litru benzinu, totiž momentálně stojí zhruba 18 korun. Jeden litr benzinu oproti tomu stojí více než 35 korun. To znamená, že náklady na palivo jsou zhruba poloviční.

Další výhody

Kromě toho, že jsou auta na zemní plyn vysoce úsporná, jsou rovněž ekologická. Jejich další velkou výhodou je rovněž rychlé tankování na CNG stanici i nabídka malé domácí plničky, velká dojezdová vzdálenost nebo vhodná legislativní opatření, jako jsou třeba úlevy na spotřební silniční dani. Výrazným pozitivem je i fakt, že nádrže aut na zemní plyn nezabírají zavazadlový prostor.

CNG stanice

Výraznějším nedostatkem je ovšem nižší počet CNG stanic oproti klasickým benzinovým stanicím. Majitelům aut na zemní plyn je v současné době v tuzemsku k dispozici zhruba 50 plnicích CNG stanic (z toho 46 veřejných) a kolem stovky menší domácích plniček.

Auta na zemní plyn tak mohou tankovat například v Ostravě, Praze – Rajské zahradě, Opavě, Olomouci nebo Žebráku. V plánu je navíc také stavba nových plnicích CNG stanic, a to třeba v Otrokovicích, Písku, Uherském Hradišti, Teplicích, v centru Brna, ve Dvoře Králové nebo na D1 u Velkých Popovic.

Ekologické modely aut

Na tuzemském trhu je nabízeno zhruba 40 typů sériově vyráběných osobních nebo užitkový automobilů jezdících na stlačený zemní plyn. S nabídkou aut na zemní plyn přišla například automobilka Škoda, která nabízí speciálně upravené modely Citigo CNG. Kilometr jízdy ve Škodě Citigo CNG, která je k dostání od 255 tisíc korun, vyjde mimo jiné na 70 až 80 haléřů. Po Škodě Citigo by se měla výhledově ve verzi CNG představit také budoucí generace modelu Škoda Octavia.

Volkswagen, Audi a Fiat

Modely ve verzi CNG vyrábí a nabízí také automobilka Volkswagen. Ať už jde o modely Passat, Touran, nebo Caddy. Nyní se k nim přidává také malý Eco Up, který přináší nový druh pohonu do praktického městského balení. Na českém trhu je v CNG verzi k dostání také Fiat Panda Classic. Za zmínku rovněž stojí, že auto na zemní plyn momentálně chystá rovněž automobilka Audi.