Nejlevnější plyn mají v současné době domácnosti na jihu Čech, jež spadají pod E.ON Distribuce. Levný plyn využívají také pražské domácnosti náležející pod distribuční území společnosti Pražská plynárenská Distribuce.

Nejdražší plyn

Oproti tomu, nejdražší plyn mají aktuálně domácnosti v Libereckém kraji a v regionu Středních Čech, Karlovarska, Ústecka a Plzeňska, které všechny spadají do distribučního území RWE GasNet.

Rozdíly v ceně plynu

Čím to, že se ceny plynu v jednotlivých regionech České republiky tolik liší? Cena plynu se totiž skládá z regulované a neregulované složky. Regulovanou složku každoročně pro jednotlivé distribuční území (tj. RWE GasNet, VČP Net, JMP Net, SMP Net, E.ON Distribuce a Pražská plynárenská Distribuce) pevně stanovuje Energetický regulační úřad. Na konečné ceně plynu se přitom regulovaná složka podílí z dvaceti procent.

Vliv na výši neregulované složky ceny plynu má samotný dodavatel, poskytující plyn do domácností v rámci konkrétního distribučního území. Dodavatel se tedy na výsledné výši ceny plynu podílí až z osmdesáti procent.

  • Zadejte vaše údaje a srovnejte nabídky dodavatelů plynu.
  • Vyberte si levnějšího dodavatele a začněte šetřit v průměru až 5 000 Kč

Úspora několika tisíc ročně

Z toho důvodu se v jednotlivých regionech České republiky můžeme setkat s rozdíly v ceně plynu. Nejlevnější plyn tak mají domácnosti na jihu Čech, naopak nejdražší plyn mají například domácnosti z Karlovarska či Ústecka. Rozdíl mezi nejnižší a nejvyšší částku za shodné množství spotřebovaného plynu se přitom pohybuje v řádu několika tisíc korun, což rozhodně není zanedbatelná částka.

Kde je nejlevnější plyn?

V následující tabulce je uveden modelový příklad domácností z Liberce, Prahy a Českých Budějovic, které plynem topí, a ročně tak každá z nich spotřebuje 27 MWh zemního plynu. Platí přitom:

  • Liberec spadá pod distribuční území společnosti RWE GasNet, k němuž se konkrétně řadí Středočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký a Liberecký kraj. Dominantním dodavatelem plynu je v této distribuční oblasti RWE Energie.
  • Praha spadá pod distribuční území společnosti Pražská plynárenská Distribuce. Dominantním dodavatelem plynu je v této distribuční oblasti Pražská plynárenská.
  • České Budějovice spadají pod distribuční území společnosti E.ON Distribuce, k němuž se konkrétně řadí Jihočeský kraj. Dominantním dodavatelem plynu je v této distribuční oblasti je E.ON Energie.

Srovnání: Výsledná cena plynu

Město Distribuční území Dodavatel plynu (tarif plynu) Cena za spotřebovanou MWh Měsíční paušál Konečná roční platba při spotřebě 27 MWh
Liberec RWE GasNet RWE Energie (RWE Standard) 1554 330 45 911
Praha E.ON Distribuce Pražská plynárenská (Plyn) 1283 308 38 334
České Budějovice E.ON Energie E.ON Energie (Standard Plyn) 1232 392 37 978

Zdroj: www.penize.cz