Hélium, jež se řadí k technickým plynům, je po vodíku druhým nejlehčím plynným prvkem. Právě proto je i vhodným plynem k plnění nafukovacích balonků. Balonky lze naplnit také pouhým vzduchem. V minulosti se k plnění balonků používal i vodík.

Historie plynu do balonků

Nafukovací balonky lze samozřejmě plnit pouhým vzduchem. Má to ovšem jednu zásadní slabinu, balonky se totiž nevznášejí. I když v tomto případě balonek nelétá, může – podle své kvality – vydržet v nezměněném nafouknutém stavu až několik měsíců.

Třaskavý vodík

Zhruba do roku 1991 se nafukovací balonky plnily rovněž vodíkem. Ovšem tento plyn do balonků nebyl rozhodně nejlepším řešením. Jelikož lze do klasického balonku, který má průměr 30 centimetrů, stlačit až 14 litrů plynu, je použití vodíku jako balonkového plynu velmi nebezpečné – a může být tedy zdrojem nepříjemného úrazu. Vodík je totiž extrémně hořlavý a výbušný. Pokud by tedy balonek naplněný vodíkem prasknul, mohl by někoho i popálit.

Bezpečný plyn do balonků

Jako plyn do balonků se v současné době používá hélium, které je označováno jako netečný neboli inertní plyn. Hélium je tedy plynem bez zápachu, nehoří a nevybuchuje. Jako plyn do balonků je naprosto bezpečné. Za zmínku rovněž stojí fakt, že se hélium v současné době využívá také k plnění vzducholodí jako náhrada hořlavého vodíku.

Mezi vodíkem a héliem jako plyny do balonků je velký rozdíl také v ceně. Výroba hélia je totiž na rozdíl od vodíku velmi složitá a nákladná. Tento fakt ovlivňuje cenu tohoto plynu do balonků. Naopak cena vodíku je v porovnání s héliem mnohem nižší.

Únik hélia

Co je pro balonky plněné héliem typické? Létají, a proto jsou oblíbené zvláště u dětí a mládeže. Balonky plněné héliem se však nevydrží vznášet příliš dlouho. Obvykle do 24 hodin po nafouknutí hélium z balonku v závislosti na teplotě okolí unikne.

Čím je to způsobeno? Jelikož se hélium řadí k lehkým plynům, prostupně prostupuje pláštěm balonku, který je do jisté míry porézní, až z balonku úplně vyprchne (a přestane se tedy vznášet). Platí přitom nepřímá úměra. Čím je teplota okolí nižší, tím héliu v balonku déle vydrží.

Speciální plnicí soupravy

Pokud plánujete rodinnou či firemní párty, na níž byste chtěli mít nafukovací balonky plněné héliem, můžete si pořídit přímo speciální plnicí soupravy. Nemusíte být zkušeným balonkářem z poutě, jejich používání zvládne každý.

Další využití hélia

Hélium není pouze plynem do balonků, využívá se i v jiných oblastech. Při hlubinném mořském potápění je hélium nosným plynem pro kyslík, využívá se také k usnadnění dýchání syntetických dýchacích směsí, jež užívají hlubinní potápěči při vědeckém výzkumu. Héliem jsou dále plněny meteorologické balony a sondy. Nachází uplatnění rovněž v chemickém průmyslu, a to jako nosný plyn při analýze čistoty a složení chemických sloučenin plynovou chromatografií.