Podle zprávy Energetického regulačního úřadu z října roku 2012 odebírá v České republice zemní plyn více než 2,65 milionu domácností. 81 procent z nich přitom na zemním plynu vaří a 56 procent zase zemním plynem topí. Průměrná roční spotřeba plynu se u běžné české domácnosti pohybuje kolem 25 MWh.

Množství dodané energie

Přesné údaje o spotřebě plynu naleznete vždy na faktuře za odebraný plyn, které vám vystaví a pošle váš dodavatel zemního plynu. Spotřeba plynu je přitom uvedena v kWh (kilowatthodinách), případně MWh (megawatthodinách). Účtuje se tedy množství dodané energie, nikoliv objem dodaného plynu v m3, jak tomu bylo v minulých letech.

Spotřeba plynu dle jeho využití

Průměrná roční spotřeba plynu se u běžné české domácnosti pohybuje kolem 25 MWh. Jednotlivé české domácnosti se však od sebe liší způsobem spotřeby zemního plynu. Některé domácnosti na zemním plynu totiž pouze vaří – průměrná roční spotřeba plynu je pak 7 MWh, jiné na plynu vaří i ohřívají vodu – průměrná roční spotřeba plynu se pohybuje kolem 23 MWh, nebo na plynu vaří, ohřívají vodu a zároveň plynem topí – v tomto případě je průměrná roční spotřeba plynu 44 MWh.

Spotřeba plynu klesá

Podle České plynárenské unie spotřeba plynu v tuzemsku v posledních letech znatelně klesá. Hlavním z důvodů je skutečnost, že české domácnosti šetří, neboť cena plynu se zvyšuje, a tak jednoduše snižují jeho spotřebu. Dalším z důvodů snížení spotřeby plynu je také mírnější zima, zateplování domů nebo zvyšování podílu energie z obnovitelných zdrojů.

Různá cena za stejnou spotřebu plynu

Za shodnou spotřebu plynu si různí dodavatelé zemního plynu účtují různé částky. Vhodným výběrem dodavatele tak můžete na topení zemním plynem, vaření zemním plynem i ohřívaní vody zemním plynem ušetřit až několik tisíc korun ročně. Na území České republiky je dodavatelem zemního plynu například ARMEX ENERGY, CENTROPOL, ČEZ, E.ON, HALIMEDES, Pražská plynárenská, RWE nebo VEMEX Energie.

Pokud hledáte nejlevnějšího dodavatele zemního plynu v rámci distribučního území, pod které spadáte, měli byste v prvé řadě hledět na to, jakým způsobem ve vaší domácnosti dochází právě ke spotřebě plynu. Tedy zda plynem topíte, nebo také na plynu vaříte a ohříváte vodu.

Pomocník jménem kalkulačka plynu

Jestliže nejste spokojeni s cenou za spotřebovaný plyn, zkuste se poohlédnout po jiném dodavateli. V rozhodování, zda se to vyplatí, nebo ne, vám pomůže kalkulačka zemního plynu.

  • Zadejte vaše údaje a srovnejte nabídky dodavatelů plynu.
  • Vyberte si levnějšího dodavatele a začněte šetřit v průměru až 5 000 Kč

Kalkulačka plynu totiž po zadání základních informací dokáže spočítat, kolik zaplatíte za konkrétní spotřebu plynu u jednotlivých dodavatelů zemního plynu ve vašem regionu a kolik ušetříte oproti stávajícímu dodavateli. Kalkulačka plynu vám tak ukáže, zda se vám případná změna dodavatele zemního plynu po finanční stránce opravdu vyplatí.