Zemní plyn je v současné době častým a oblíbeným způsobem topení. Za topení plynem průměrná česká domácnost ročně vydá na 25 až 29 tisíc korun. Tyto náklady jsou takřka srovnatelné s vytápěním uhlím, v případě plynu se však jedná o neporovnatelný komfort.

Výhody topení plynem

Pro topení plynem je typická snadná regulace výkonu a minimální produkce škodlivých emisí. Tak jako v případě topení uhlím nemusíte zajišťovat palivo, odpadají vám tedy starosti s jeho skladováním a oproti kotlům na tuhá paliva nemusíte ani plynový kotel čistit a vynášet popel. Topení plynem v sobě nese komfort, který je srovnatelný s topením elektřinou. Na druhou stranu je ovšem topení zemním plynem o něco levnější.

Jak ušetřit na topení plynem?

Jestliže chcete ušetřit na topení zemním plynem, máte několik možností. Pokud se ve vašem domě nachází starý kotel na zemní plyn, vyměňte jej za nový. Například díky novému kondenzačnímu kotli ušetříte až třicet procent spotřebovaného plynu.

Každým rokem, ideálně před začátkem topné sezony, si nechte kotel na zemní plyn zkontrolovat odborníkem, který provede tzv. revizi. Dále si na radiátory pořiďte termostatické hlavice, ať můžete regulovat teplotu v jednotlivých místnostech. Od věci samozřejmě není ani instalace vnitřního termostatu, který při správném zacházení dokáže snížit spotřebu zemního plynu o dvacet až třicet procent.

Za radiátory můžete rovněž umístit odrazové fólie, na radiátorech určitě nesušte prádlo ani je nezakrývejte záclonami či závěsy. Topnou soustavu v celém domě, kde žije, dále pravidelně odvzdušňujte.

Výběr dodavatele plynu

Na topení plynem můžete samozřejmě ušetřit i vhodnou volbou dodavatele zemního plynu. Na území České republiky je dodavateli zemního plynu desítka společností. Namátkou jmenujme například ARMEX ENERGY, CENTROPOL, ČEZ, E.ON, HALIMEDES, Pražskou plynárenskou, RWE nebo VEMEX Energie.

Každý, kdo se rozhodne topit zemním plynem, může právě výběrem konkrétního dodavatele významně určit konečnou výši částky, kterou za jeden kalendářní rok vydá za vytápění. Cenu zemního plynu totiž z větší míry (a to až z 80 procent) stanovuje právě jeho dodavatel.

  • Zadejte vaše údaje a srovnejte nabídky dodavatelů plynu.
  • Vyberte si levnějšího dodavatele a začněte šetřit v průměru až 5 000 Kč

Nejlevnější topení plynem

Jak docílit toho, aby vás topení plynem vyšlo co nejlevněji? Jednoduše si vyberte toho nejlevnějšího dodavatele zemního plynu. Tento výběr se kromě jiného odvíjí od distribučního území, pod které spadáte –  tedy zda územně spadáte pod E.ON distribuce, JMP Net, SMP Net, VČP Net, Pražskou plynárenskou Distribuci nebo RWE GasNet.

Průzkum časopisu dTest

Časopis dTest, provedl v roce 2012 průzkum, který se zaměřil na zjištění nejlevnějších dodavatelů zemního plynu v jednotlivých tuzemských distribučních územích. Zde jsou výsledky:

I. Distribuční území E.ON distribuce – Nejlevnějším dodavatelem plynu je ČEZ.

II. Distribuční území JMP Net – Nejlevnějším dodavatelem plynu je E.ON.

III. Distribuční území SMP Net – Nejlevnějším dodavatelem plynu je E.ON.

IV. Distribuční území VČP Net – Nejlevnějším dodavatelem plynu je E.ON.

V. Distribuční území Pražská plynárenská Distribuce – Nejlevnějším dodavatelem plynu je Halimedes.

VI. Distribuční území RWE GasNet – Nejlevnějším dodavatelem plynu je E.ON.