Zemní plyn odebírá v tuzemsku zhruba 2,65 milionu domácností, které na plynu vaří nebo plynem topí a ohřívají si vodu. Jak ale uspořit na spotřebě plynu? Přinášíme vám několik tipů, které vaší domácnosti pomohou snížit účty za plyn.

Vsaďte na úsporu plynu

V posledních letech dochází ke zvyšování cen zemního plynu, což se může nelichotivě promítnout na výši faktury za spotřebovaný zemní plyn. Jestliže plynem topíte, ohříváte vodu nebo na plynu vaříte a nechcete za spotřebovaný plyn vydávat horentní částky, je na místě vsadit na úsporu plynu. Ušetřit na spotřebě plynu můžete přitom několika způsoby.

  • Zadejte vaše údaje a srovnejte nabídky dodavatelů plynu.
  • Vyberte si levnějšího dodavatele a začněte šetřit v průměru až 5 000 Kč

Největší žrouti plynu

Myslete na to, že největšími žrouty zemního plynu ve vaší domácnosti je především vysoká pokojová teplota, neregulované vytápění, nábytek postavený před radiátory, neseřízený plynový kotel a radiátory, zapnuté topení v nevyužívaných místnostech, starší plynový kotel a plynový sporák.

Ušetřete na topení plynem

Vytápění plynem často v rámci jedné domácnosti tvoří až 75 procent celkové spotřeby zemního plynu. Jestliže chcete ušetřit na topení zemním plynem, máte několik možností. Pokud se ve vašem domě nachází kotel na zemní plyn starší než 15 let, vyměňte jej za nový. Například díky novému kondenzačnímu kotli ušetříte až třicet procent spotřebovaného plynu.

Revize plynového kotle

Každým rokem, ideálně před začátkem topné sezony, si nechte kotel na zemní plyn zkontrolovat odborníkem, který provede tzv. revizi. Dále si na radiátory pořiďte termostatické hlavice, ať můžete regulovat teplotu v jednotlivých místnostech. Od věci samozřejmě není ani instalace vnitřního termostatu, který při správném zacházení dokáže snížit spotřebu zemního plynu o dvacet až třicet procent.

Vhodné přestavení nábytku

Za radiátory můžete rovněž umístit odrazové fólie, na radiátorech určitě nesušte prádlo ani je nezakrývejte záclonami či závěsy. Topnou soustavu v celém domě, kde žijete, dále pravidelně odvzdušňujte. Deset procent nákladů za topení zemním plynem ušetříte rovněž vhodným přestavením nábytku, který byl původně postaven před radiátory.

Pozor na zbytečné přetápění

Při topení plynem každý stupeň teploty nad 20 stupňů Celsia znamená přibližně 6 procent spotřeby plynu navíc. Zbytečně tedy nepřetápějte, ideální teplota místnosti se totiž pohybuje kolem 18 až 22 stupňů Celsia.

Úspora plynu při vaření a ohřevu vody

Také při vaření můžete významně ušetřit na spotřebě zemního plynu. V prvé řadě dbejte na pravidelnou péči a kontrolu plynového sporáku. Při vaření dále volte průměry hrnců tak, aby odpovídaly velikosti hořáku. Ušetříte i tehdy, když budete používat pokličky nebo tlakový hrnec.

V případě, že zemním plynem rovněž ohříváte vodu, rovněž dbejte na pravidelnou péči a kontrolu plynového průtokového či zásobníkového ohřívače. Tyto ohřívače by měly být nastaveny na konečnou teplotu vody, abyste nemuseli ohřátou vodu míchat se studenou. Je více než vhodné, aby byl tento ohřívač umístěn co nejblíže k místu odběru vody. Pokud máte doma starší plynový ohřívač, vyměňte jej za nový, který bude mít vyšší účinnost.