Až 1,47 milionu českých domácností topí zemním plynem. Pouze 346 tisíc tuzemských domácností pak používá k vytápění uhlí, 300 tisíc dřevo a 270 tisíc elektřinu. Proč je vytápění plynem tak oblíbené? Je totiž cenově dostupné a navíc také ekologické.

Výhody vytápění plynem

Vytápění plynem se vyznačuje především snadnou regulací výkonu a minimální produkcí škodlivých látek. Tento typ vytápění je rovněž – oproti topení uhlím či dřevem – velmi komfortní a je v tomto ohledu srovnatelné s vytápěním elektřinou. Na druhou stranu je vytápění plynem o něco levnější než vytápění elektrickou energií.

Změna dodavatele plynu

Vytápění rodinného domu plynem může za jeden kalendářní rok přijít až na 45 tisíc korun. Chytrou změnou dodavatele zemního plynu můžete případně ušetřit až několik tisíc korun ročně. Ovšem pozor, ne vždy se vám přechod ke konkurenci vyplatí.

Pokud se rozhodnete, že přejdete k novému dodavateli, ideální je tento krok uskutečnit ještě před začátkem topné sezony. Celý proces změny dodavatele plynu je totiž během na dlouhou trať a často trvá až čtyři měsíce.

Při přechodu ke konkurenci nejprve musíte dát výpověď stávajícímu dodavateli plynu. Poté následuje uzavření smlouvy (zpravidla smlouvy o sdružených službách dodávky plynu) s novým dodavatelem a nahlášení změny dodavatele plynu u operátora trhu. Většinu veškerých technických a administrativních úkonů by za vás měl po podpisu smlouvy vyřídit právě nový dodavatel plynu.

  • Zadejte vaše údaje a srovnejte nabídky dodavatelů plynu.
  • Vyberte si levnějšího dodavatele a začněte šetřit v průměru až 5 000 Kč

Úspora na vytápění plynem

Vytápění plynem často v rámci jedné domácnosti tvoří až 75 procent celkové spotřeby zemního plynu. Jak ale tuto spotřebu snížit? Účet za vytápění plynem samozřejmě nesnížíte pouze změnou dodavatele. Méně zemního plynu na vytápění spotřebujete i poté, co si například zateplíte fasádu svého domu a vyměníte stará okna za plastová.

Dále, jestliže se ve vašem domě nachází kotel na zemní plyn starší patnácti let, vyměňte jej za nový. Například díky novému kondenzačnímu kotli ušetříte až třicet procent spotřebovaného plynu. Vždy před začátkem topné sezony si navíc nechte provézt revizi kotle na zemní plyn.

Další užitečné rady

Na radiátory si rovněž pořiďte termostatické hlavice, ať můžete regulovat teplotu v jednotlivých místnostech. Do nejteplejší místnosti v domě nainstalujte prostorový termostat s časovým programem, který při správném zacházení dokáže snížit spotřebu na vytápění zemním plynem o dvacet až třicet procent.

Za radiátory umístěte odrazové fólie, na radiátorech nesušte prádlo ani je nezakrývejte záclonami či závěsy. Deset procent nákladů za topení zemním plynem ušetříte rovněž vhodným přestavením nábytku, který byl původně postaven před radiátory.